Alçı Sıva İşleri

İnşaat sektöründe çeşitli ihtiyaçlara yönelik birçok farklı uygulama geliştirilmiştir. Çeşitli inşaat tiplerine farklı duvar uygulamaları, çatılar, taşıyıcı sistemler derken, son dönemlerde daha iyi duvarlar için alçı sıva çalışmalar yaygınlaşmıştır. Alçı sıva, alçının pürüzsüz bir yüzey oluşturabilmesi, çimentoya göre daha uygun olması gibi çeşitli sebeplerle tercih edilebilmektedir. Alçı sıva işleri ise bu konuda uzman kişilerce gerçekleştirilmeli ve uygulanmalıdır.

Alçı Sıva İşleri Nedir?

Alçı malzemesi, son zamanlarda inşaatlarda daha fazla tercih edilen bir ürün olmuştur. Alçı duvarlar, alçı sıvalar derken alçının kullanımı yaygınlaşmıştır. Alçı sıva işleri de böylelikle ortaya çıkmıştır. Peki alçı sıva işleri nedir? Alçı sıva, birçok farklı yüzeye uygulanabilen, alçı bazlı hazır sıvadır. Alçı sıva tuğla, beton, gazbeton gibi birçok yüzeye uygulanabilir. Alçı sıvanın yaygınlaşmasının en büyük sebebi hızlı bir şekilde uygulanabilmesi ve pürüzsüz bir yüzey oluşumuna imkan tanımasıdır. Pürüzsüz bir yüzey oluşturan alçı sıvanın üzerine uygulanan boya badana işleriyle daha güzel bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca alçı sıvanın diğer sıva türlerine göre de bazı avantajları bulunmaktadır. En başta gelen avantajı alçı sıvanın nefes alabilen bir yüzey oluşturmasıdır. Bunun sonucu olarak da nem dengesinin kurulmasına da imkan tanır. Buna karşın alçı sıva küf ve mantar oluşmasını da engellemektedir. İçeriğindeki su oranından dolayı yanmaz bir malzemedir ve olası bir yangının yayılmasını da geciktirebilir.

Alçı sıva işlemlerinin gerçekleştirilmesine de alçı sıva işleri denir. Bu konuda uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Doğru bir şekilde uygulanan alçı sıva işleri uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Alçı Sıva Nasıl Uygulanır?

Alçı sıva işlerinde, alçı sıvanın uygulanışı çok önemli bir konudur. Öncelikle, alçı sıvada kullanılacak alçıya çok dikkat etmek gerekmektedir. Alçının son kullanma tarihinin geçmemiş olması çok mühimdir. Bu sebeple, depoda farklı tarihlere ait alçı torbaları varsa en eskisinden kullanılmaya başlanmalıdır. Alçının nemden ve sıvıdan uzak tutulması da çok önemlidir. Taşlaşmış, sıvıdan dolayı katılaşmış parçaları olan alçının sıva yapılırken büyük sorunlar çıkaracağı kesindir. Alçı, kireç ve çimento gibi malzemelerden de uzak tutulmalıdır. Bu kriterlere uyan alçı, yeterli miktarda suyla sıva yapılacak forma getirilir. Alçının uygulanacağı yüzey iyice temizlendikten sonra alçı, mala veya sıva küreği ile yüzeye iyice bastırılarak uygulanır.

Alçı sıva uygulamasında mala ile duvara vurma ya da sıva küreği ile bastırma gibi uygulamalar haricinde farklı uygulama yöntemleri de kullanılabilir. Alçı sıva yapılan yüzeyin bu yöntemlerden hangisi olursa olsun sıvayı iyice tutmuş olması gerekmektedir. Yoksa alçı sıva işleminde problem yaşanabilir veya yüzeyde farklı kalınlıklar oluşabilir. Bu bakımdan alçı sıvanın mutlaka uzman kişilerce uygulanması gerekir.

Alçı Sıva Uygulamasında Hangi Nitelikte Su Kullanılmalı?

Alçı sıva işlerinde alçı sıva yapılırken kullanılacak suyun önemi çok yüksektir. Su, alçı sıvanın niteliğini bozacak türden olduğu takdirde sıva istenilen kıvamda veya özellikte gerçekleşmeyecektir. Bu da alçı sıva yapılacak yüzeyden yeterince verim alamamasını sağlayacaktır. Bu sebeple kullanılan suya özellikle dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Alçı sıva uygulamasında kullanılacak suyun nasıl olacağına bakalım:

  • Su Sertliği: Suyun sertliği içeriğinde bulunan minerallerin değeri ile ölçülür. Suyun sert olması durumunda alçı sıva istenilen derecede gerçekleşmez. Bu sebeple, özellikle çok sert şehir şebeke sularının kullanılmaması önemlidir.
  • Su İçerisindeki Tuz: Alçı sıvada kullanılacak suyun asla ve asla tuzlu su olmaması gerekir. Tuzlu su alçının niteliğini bozacaktır. Bu yüzden deniz suyu ve az tuzlu artezyen sularından kaçınılmalıdır.
  • Kirli Su: Alçı sıva yapılırken kullanılan su mutlaka temiz bir su olmalıdır. Kirli ve yağlı suların kullanımı alçının kalitesini düşürecek, rengini bozacaktır. Uygulamada problem çıkaracak bu durumdan kaçınılmalıdır.

Tüm bu durumlardan kaçınarak, içilebilir düzeyde su kullanımı alçı sıva işlerinde alçı sıva yapımı konusunda çok önem arz etmektedir.

Alçı Sıva Uygulanacak Yüzey Nasıl Olmalı?

Alçı sıva yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok farklı yüzeye uygulanabilir. Alçı sıvanın uygulanacağı yüzeyler duruma göre beton, gaz beton, tuğla, ahşap veya metal olabilirler. Tüm bu yüzeylerin alçı sıvayı tutabilmesi için bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlara uygun hareket edildiğinde başarılı bir alçı sıva işi meydana getirilir. Bunlara bakacak olursak:

  • Yüzey temizliği: Alçı sıva yapılacak yüzeyin yağlı, tozlu boyalı olmaması çok önemlidir. Eğer yüzey bu tip pislikler içeriyorsa mutlaka temizlenmelidir. Boyalı yüzey temizlemediği durumda birazdan bahsedeceğimiz çentik atma işlemi uygulanmalıdır.
  • Yüzey Nemi: Alçı sıva yapılacak yüzeyi çok kuru hale getirmemek gerekir. Kuru bir yüzey üzerine vurulan alçı sıvayı kabul etmez ve dökülmeler veya tutmama durumları yaşanır. Bu bakımdan, eğer alçı sıva yapılacak ilgili yüzey sıva işleminden önce ıslatılmalıdır.
  • Yüzey Pürüzleri: Brüt betona alçı sıva uygulama işlemi yapılacaksa yüzeydeki pürüzlerin temizlenmemesi önemlidir. Pürüzleri temizlenen yüzey alçı sıva tutmayacaktır. Bununla beraber yüzeyde boya varsa bu boya ya kaldırılmalı ya da üzerine çentikler atılmalıdır. Bu durumlar yerine gelmiyorsa mutlaka sıva filesi kullanılmalıdır.

Alçı sıva işlerinde alçı sıvanın uygulanacağı yüzeye dikkat edilmelidir. Bu konuda usta kişilerden yardım alınmalı ve uygulama bu kişilere yaptırılmalıdır.

Alçı Sıva İşlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Alçı sıva işleri yaptırılırken alçı sıvayı yapacak kişilerin işinin ehli olmasına dikkat edilmelidir. Bu en önemli husustur. Bununla beraber alçı sıvanın yapılacağı kapların veya sıva makinelerinin temizliği çok önemlidir. Bu kap veya makinelerde taşlaşmış alçı sıva kalıntılarının olması alçı sıvanın niteliğini düşürecektir. Yine bunlarla beraber alçı sıva uygulanacak yüzeye dikkat edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz durumlar harici bir yüzeyle karşı karşıya kalınmışsa, sıvanın tutulmasını sağlayacak yardımcı yapı malzemeleri mutlaka ama mutlaka kullanılmalıdır.

Alçı Sıva İşleri Fiyatları

Alçı sıva işlerinde işin fiyatlandırması genelde işin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Alçı sıva uygulanacak yüzeyin metrekaresi, alçı sıva uygulama tipi, alçı sıvanın ne kadar sürede bitirileceği gibi noktalar, bu işin fiyatlandırmasında önemli noktalardır. Alçı sıva işlerinde fiyatlandırma yaparken bu noktalara dikkat edilmelidir. Fiyat alınacağı zaman metrekare bildirimi yaparak, uygulama tipini seçerek ve ne kadar sürede bitirilmesinin istendiği belirtilerek fiyat alınmalıdır. Bir de bu fiyat birkaç yerden alınacağı için en ucuzu seçmek gibi hatalara da düşülmemelidir. Fiyattan daha önemli olan nokta alçı sıva işini yapacak firmanın bu işte uzmanlığının bulunması ve çalışanların kalifiyesinin yüksek olmasıdır. Bu kurallara uyan firma ile çalışmak önemlidir zira doğru bir alçı sıva uygulaması, yanlış alçı sıva uygulamasından daha az maliyetli olacaktır.

Bilgin Yapı Dekorasyon olarak alçı sıva işlerinde uzman kadromuz ve tecrübemizle hizmet veriyoruz. Alçı sıva yaparken tüm önemli noktalara dikkat ediyor, alçı sıvanın daha iyi gerçekleşmesi için çalışıyoruz. Alçı sıva uygulamasını titizlikle gerçekleştiriyor ve bu işlem için uygun fiyatlar sunuyoruz. Siz de alçı sıva işleri için Bilgin Yapı Dekorasyon’u tercih ederek kaliteli alçı sıva hizmetini alabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.