Alçıpan İşleri

İnşaat malzemeleri, teknoloji ilerledikçe ve inşaat ihtiyaçları farklılaştıkça çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Eski yapılarda 40-50 cm’e varan duvarlar zamanla incelmiş, farklı ihtiyaçlara göre daha farklı malzemeler tercih edilmeye başlanmıştır. Alçıpan olarak bilinen yapı malzemesi de bunlardan birisidir. Alçıpan, iki karton yüzey arasına uygulanmış alçı malzemeden üretilmiş bir duvar elemanıdır. Çeşitli büyüklüklerde üretilir ve metal profillere monte edilerek bir duvar oluşturulur. Hafif olması, kolay uygulanabilmesi, hızlı bir şekilde monte edilip kısa sürede duvarın bitirilebilmesi, malzemesinin getirdiği avantajlar gibi birçok avantajı bulunan alçıpan, işin ehli kişilerce uygulanması gereken bir malzemedir. Alçıpan işleri bu konuda uzman, metal profilleri doğru yerleştirebilen ve alçıpan’ı iyi uygulayan ustalardan oluşan firmalarca yapılmalıdır.

Alçıpan Nedir?

Alçıpan, iki karton arasında alçı malzemeden üretilmiş bir yapı elemanıdır. Genelde hafif olması sebebiyle modern binalarda bölmeler oluşturmak, hızlı bir şekilde duvar elde etmek için kullanılan, sağlıklı bir malzeme olmasından dolayı tercih edilen bir malzemedir. Alçıpan, sadece duvar oluşturmak için değil, duvarlarda çeşitli bölmeler oluşturmak, bağımsız bölmeler elde etmek, asma tavan uygulamak, ışıklı tavan için de kullanılmaktadır. Hafif olmasından ötürü taşıyıcı sisteme fazla yük bindirmediğinden, altında taşıyıcı sistemi olmayan kısımlara bile uygulanabilmektedir. Bu sebeple tavanlarda farklı şekiller oluşturmak, asma tavan gibi hususlarda alçıpanlar tercih edilir.

Alçıpan İşleri Nedir?

Alçıpan, kurulumu basit ama ustalık gerektiren bir malzemedir. Alçıpan uygulanacak yerde önceden metal profiller yerleştirilir. Alçıpanlar bu metal profillere monte edilir. Hatalı hesaplar, yanlış yerleştirmeler gibi olumsuz durumlardan ötürü alçıpanlar boşlukta kalabilir ve duvar istenildiği gibi oluşmayabilir. Bu sebeple işin ustası tarafından yaptırılmalıdır. Alçıpanın uygulanması, metal profillerin yerleştirilmesi, duvar oluşturulması, duvarın sağlamlığının sağlanması gibi birçok önemli noktası bulunan bu malzemelerin uygulanma işine alçıpan işleri denir. Alçıpan işleri için acemi kişilerden uzak durulmalıdır. Zira her ne kadar hafif de olsa, yanlış uygulanmış bir alçıpan duvarın yıkılma ve insanlara zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple mutlaka işinde uzman kişilerden ve firmalardan destek alınmalıdır.

Alçıpan İşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alçıpan duvar uygularken şu konulara mutlaka dikkat edilmelidir:

 • Hesap: Alçıpan uygulaması ile duvar oluşturmak için mutlaka hesap yapılmalıdır. Duvara ne kadar alçıpan gidecek, metal profiller nereye sabitlenecek, arasına ne doldurulacak, nasıl sıvanacak, nerede uygulanacak vb. gibi tüm konularda hesap yapılmalıdır. Zira yanlış bir hesap alçıpan duvarın hatalı oluşmasına sebep olur.
 • Metal Profil Yerleşimi: Alçıpan panellerin duvar oluşturabilmesi için alçıpanlar yerleştirilmeden önce metal profillerle bir iskelet oluşturulmalıdır. Bu iskelete alçıpan paneller yerleştirileceğinden doğru ve hatasız bir şekilde yerleştirilmeleri, terazisinin dengelenmesi, alçıpan montajının da buna göre uygulanması gerekecektir.
 • Alçıpan Montajı: Alçıpan montajı en önemli noktadır. Metal profillere yerleşecek şekilde alçıpan montajı yapılmalıdır. Alçıpan montajının doğru yapılması önemlidir çünkü alçıpan uygulaması sadece duvar için değil tavan kısımlarında da tercih edilmektedir. Bu da uygulanacak alçıpanın sağlam bir şekilde uygulanmasını gerektirir.

Alçıpan Uygulamasının Faydaları

Alçıpan işleri ile alçıpan uygulamanın faydası oldukça fazladır. En önemli faydası tabii ki hafifliği ve hızlı monte edilmesidir. Bunlara tek tek bakacak olursak:

 • Hafiflik: Alçıpan, alçıdan üretilmiş paneller halindedir. Tuğla ve benzeri malzemelerle yapılan duvarlara kıyasla daha hafiftir. Hafifliği sebebiyle sadece duvar malzemesi olarak değil tavanda asma tavan, ışıklı tavan oluşturmak için de kullanılır ve kolay kolay yıkılmaz.
 • Hızlı Montaj: Alçıpan duvarlar, tuğla duvarlara göre daha hızlı oluşturulurlar. Metal profil yerleştirmek, alçıpanın montajı, üzerine sıva derken, tuğla ve benzeri duvarların tek tek tuğla dizme, sıvama, boyama gibi zaman alıcı çalışmalarından sizi kurtaracaktır.
 • Esneklik: Alçıpan duvarlar esnek duvarlardır. Bir deprem anında tuğla duvarlara göre daha az hasar alır ve yıkılma gibi bir durum olmayacağından daha az hasar oluşturur. Esnek yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz. Bu sebeple sadece büyük inşaatlarda değil yeni nesil müstakil evlerde de tercih edilmektedir.
 • Sağlık: Alçının, çimentoya nazaran daha sağlıklı bir malzeme olmasından ötürü alçıpanlar insana çok az zarar verirler. Ayrıca, nem dengesi de sağlayarak iç mekanda sağlıklı bir ortam oluşturabilirler.
 • Yer Kaybı Yaşatmaz: En ince tuğla duvar bile sıvasıyla beraber 10-15 cm arasındayken alçıpan duvarlar 7,5 cm kalınlığındadır. Bu da uygulanan alanda yer kaybının önüne geçer.
 • Demonte Edilebilme: Alçıpan duvarın en önemli özelliklerinden birisi de demonte edilebilmesidir. Kısa sürede uygulanabilen alçıpan duvar kısa sürede demonte edilebilir ve iç mekanda çirkin bir görüntünün oluşmasına sebebiyet vermez. Moloz oluşumu da tuğla duvarlara nazaran çok çok azdır.
 • İşçilikten ve Zamandan Tasarruf: Hızlı monte edilen alçıpan duvarlar işçilikten ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Zamandan tasarruf sayesinde inşaat hızlı bir şekilde bitirilebilir ya da tadilat işleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hem daha az işçilik maliyeti oluşur hem de zaman kazanılır.
 • Farklı Yerlere Uygulanabilme: Alçıpan sistemi sadece bir duvar olarak değil, tavanda estetik bir görüntü oluşturmak, mevcut duvarda bölmeler oluşturmak gibi farklı alanlarda da değerlendirilebilmektedir. Bu sebeple Alçıpan sadece bir yapı malzemesi değil aynı zamanda bir dekorasyon malzemesidir.
 • Yangından Koruma: Alçıpan malzeme, içeriğinde alçı sayesinde yangına karşı bir müddet koruma sağlayacaktır. Bu sebeple alçıpan duvarlar tercih edilebilir.

Alçıpan Nerelerde Kullanılır?

Alçıpan işlerinde birçok alanda alçıpan kullanılabilir. En başta gelen şey mekan içerisinde istenilen alanda bir duvar oluşturmaktır. Metal profiller yardımıyla alçıpan uygulanacak bölüm oluşturulur ve alçıpanlar monte edilerek bir duvar oluşturulur. Buna ek olarak, mevcut duvar yüzeyinde duvar bölmeleri elde etmek için de alçıpanlar kullanılabilir. Duvarda bölmeler oluşturmak için, istenilen kısma profiller yerleştirilir ve alçıpanlar bu profillere monte edilir. Duvar içerisinde niş oluşturmak için kullanılabilecek alçıpanlar hafif olmalarından ötürü taşıyıcı sisteme yük de bindirmezler. Bunlara ek olarak alçıpanlar tavanlarda da kullanılmaktadır. Tavanda asma tavan oluşturmak, ışıklı tavan oluşturmak, tavana farklı bir estetik görünüm kazandırmak için uygulanan alçıpanlar hafifliğinden ötürü yıkılma, bozulma, ağırlık yapma gibi durumlar da oluşturmazlar.

Alçıpan İşleri Fiyatları

Alçıpan işleri yapılırken fiyatlandırma, alçıpan uygulanacak alan ve bunun ne amaçla uygulanacağına bağlı olarak değişecektir. Örneğin, alçıpanlar bir duvar oluşturmak, bu duvarla bir bağımsız bölüm elde etmek için kullanılacaksa, metrekare üzerinden maliyet çıkarılır. Fakat alçıpanlar duvarda bölme oluşturmak, asma tavan oluşturmak gibi farklı amaçlarla değerlendirilecekse ince işçilik, metrekare gibi başka etmenler de işin içine girecektir. Ne olursa olsun, alçıpan işleri yaptırılmak isteniyorsa konunun uzmanı kişilerden destek alınmalıdır. Montajı kolay diye, uzmanlığı olmayan kişilere işin teslim edilmesi daha büyük zararlara sebep olabilecektir. Bu sebeple alçıpan işlerinde fiyat almak istenirse öncelikle işinde uzman kişi ve firmalara danışılmalıdır.

Bilgin Yapı Dekorasyon olarak birçok yapı dekorasyon konusunda olduğu gibi alçıpan işlerinde de çalışmalar yapmaktayız. Uzman kadromuz ve tecrübemiz ile alçıpan duvar, duvar bölmesi, asma tavan, tavan ışıklandırması gibi konularda bize güvenebilirsiniz. Bilgin Yapı Dekorasyon’dan alçıpan işleri için yardım almak için bizimle