Kırım, Yıkım İşleri

Bir bina ya da yapı içerisinde; yapım, tadilat ya da yenileme gibi işlemler için öncelikle yıkım ve kırım işleri gerçekleşmesi gerekmektedir. Evinizi yeni bir dekora ve görünüşe kavuşturmak için yapacağınız bu işlemler, evvelinde bazı ön işlemleri beraberinde getirebilir. Ancak evin teknik yani mimari yapısı yüzünden bu işlemler profesyonel olmayan kişilerce ve basit aletler ile yapılmamalıdır. Eğer ev, ofis ya da herhangi bir yapı içerisinde yıkım ya da kırım işleri yapılacaksa mutlaka profesyonel hizmetler veren ve bu konuda uzman olan kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Bu işlemler sadece tek bir kategoride değil, birçok kategoride sağlanmalıdır. Aksi takdirde bina ya da yapı zarar görebilir ki bu da istenmeyen bir sonuç doğurur.

 

Duvar Kırım İşlemleri

Tüm kırım işlemleri dahilinde olduğu gibi duvar kırma işlemlerinde de gerekli araçların kullanılması ve bunun öncesinde yapılması gereken bazı hazırlıklar olması gerekmektedir. Bir alan belirlenmeden ya da gerekli araçlar olmadan duvar kırım işlemleri yapılamaz. Ayrıca hata yapma olasılığı işin içine katıldığında geri dönüşü olmayan sorunlar yaşamamak adına profesyonel hizmetler veren ekiplerden destek alınması gerektiğini belirmek şarttır. Bu konuda hizmet veren ekipler öncelikle keşif araçlarıyla bir inceleme yaparlar ve daha sonrasında gereken özel aletlerle birlikte duvar kırım işlemini profesyonel bir şekilde gerçekleştirirler. Duvar yıkımı gerçekleştirilmeden önce, duvarın hangi sebeple yıkılacağı, nasıl yıkılması gerektiği ve buna dair konular hakkında planlamalar yapılmalıdır. Planlama yapıldıktan sonra, ilgili kararlar doğrultusunda gerekli araçlar yardımıyla duvar yıkım işlemi gerçekleştirilir.

 

Beton Kırım İşlemleri

Beton kırım işlemleri için de aynı durumlar söz konusudur. İlk olarak planlama yapılması ve buna göre hareket edilmesi elzemdir. Genelde tadilat ve yenileme gibi sebeplerden ötürü ihtiyaç duyulan beton yıkım işlerine, profesyonel firmalar en gerekli araçlar ile birlikte destek vermektedir. Sizleri bu işin ve sonrasının tüm yükümlülüklerinden kurtaran ekipler sayesinde te düşünmeniz gereken evinizin yeni dekorasyon işlemleri olacaktır. Kırım ya da kırım gerçekleştikten sonra ortaya çıkan atıkların temizlenmesi konusunda yine bu ekipler devreye gireceklerdir.

Herhangi bir tehlikeye sebebiyet verilmesi, yanlış işlemlerin uygulanmaması adına bütün yıkım ve kırım işlemleri için, uzman kişilerden yardım alınması gerektiğini unutmayın.

 

Kalebodur Yıkım İşlemleri

Farklı malzemelerden oluşmuş her yapının yine farklı teknikler içeren kırım işlemleri vardır. Eğer siz, bu iş için uygun olmayan aletlerle, özelliklerini bilmediğiniz yapılara yıkım işlemleri uygularsanız hem yapının geri kalan kısmına hem aletlere hem de kendinize zarar verme riskini de beraberinde getirirsiniz. Bu yüzden alanında uzman olan yıkım ekipleri, her türlü yıkım işlemleri için eğitim almakta ve bu iş için uygun ekipmanlara sahip olmaktadır.

Kalebodur yıkım işlemleri için seramiğin özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir ki teknik buna göre seçilebilsin. Ayrıca korunmak istenen diğer bölgenin akıbeti için de yine bu özelliklerin ve yıkım tekniklerimin bilinmesi önem taşımaktadır.

 

Kırım İşlemlerinde Sonra Moloz Atımı

Kırım işlemleri gerçekleştikten sonra oluşan moloz yığınları, toparlanmalı ve atılmalıdır. Ancak ilgili yönetmeliklerin belirttiği kurallar dahilinde yapım ya da yıkım işlemleri sonucunda oluşan moloz yığınları alelade bir yere atılamaz. Bu yasaktır. İşte bu gibi sebeplerden ötürü, yıkım işlemlerini gerçekleştirdikten sonra oluşan moloz yığınlarının atımı için de yine profesyonel ekipler tarafından destek sağlanmaktadır. Bu yüzden hem yıkım hem de yıkım sonrası gereken moloz yığınlarının uzaklaştırılması adına bu ekiplerden destek alınmalıdır.

 

Kırım İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster tadilat isterse de yenileme amacı ile yapılan kırım işlemleri gerçekleştirilirken ve sonrasında pek çok hususa dikkat edilmelidir. Bunları maddeleyecek olursak;

  • Yıkım işlemlerinden önce, yıkımı gerçekleşecek yerin planlaması yapılmalı.
  • Hangi malzemeden oluşuyorsa buna uygun teknik ve alet çeşitleri belirlenmeli.
  • Yıkım işlemleri esnasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalı.
  • Çevreye rahatsızlık verilmemesi amacıyla, yıkım süresini ve gürültüyü en aza indirecek yöntemler kullanılmalı.
  • Yıkım sonrasın oluşan pislikler, moloz yığınları temizlenerek ilgili yerlere atılması yani ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.

 

Kırım- Yıkım İşlemlerinde Kullanılan Cihazlar

Kırım ve yıkım işlemlerinde kullanılan bazı teknikler ve cihazlar vardır bunlar; hidrolik duvar kesme, karot kesme, raylı duvar kesme, kompresör kırıcılar ve elektropnömatik kırıcılardır.