Kartonpiyer İşleri

İç mekanda estetik görünüm birçok farklı yöntemler oluşturulmaktadır. Kimi görüşler sadeliği talep ederler. Minimalist yaklaşımda iç mekanda süsten arındırılmış detaylar talep edilir. Bir de iç mekanda süse ve estetiğe önem veren görüşler vardır. İç mekanın detaylarında çeşitli hareketler, ışıklandırmalar, köşelerin yumuşatılması gibi talepler, kolonlara uygulanan görünümler derken birçok estetik dokunuş talebi gelebilmektedir. Bunların birçoğuna da basit ve kolay uygulanabilen bir malzeme ile cevap vermek mümkündür. Alçı ve ipliklerden oluşturulmuş, çeşitli şekiller verilmiş malzemeler kartonpiyer olarak adlandırılır. Kartonpiyer malzeme mekana estetik bir görünüm katma, uygulamadan doğan çarpıklıkları gizleme, tavan aydınlatmalarını gizleyip farklı bir gürünüm sağlama gibi birçok hususta değerlendirilmektedir. Kartonpiyer işleri, bu malzemelerin kullanımını kapsayan bir dekorasyon alanıdır.

Kartonpiyer Nedir?

Kartonpiyer dilimize Fransızcadan geçen bir kelimedir. Kelime anlamı itibariyle “taşlaşmış karton” anlamı taşır. İç dekorasyonda, alçı ve iplikli yapı ile şekillendirilmiş, çeşitli alanlarda kullanılan bir yapı malzemesi için bu isim kullanılmıştır. Kartonpiyer malzeme genellikle tavanlara uygulanır. Günümüzde popülerliğini yitirse de hala tercih edilen bir iç dekorasyon malzemesi ve yöntemidir. Duvar ve tavanın birleştiği noktalara uygulanır. Bazen aydınlatma elemanlarının etrafın da uygulanabilir. Düşeyde, açıkta kalan kolona estetik bir görünüm sağlamak için de kullanılabilmektedir. Kartonpiyer uygulaması usta olmayan kişilerce gerçekleştirilmesi oldukça güç bir uygulamadır. Bu sebeple, iç mekanda kartonpiyer uygulaması yaptırmak istediğinizde mutlaka bu işin uzmanlarından yardım talep ediniz.

Kartonpiyer İşleri Nedir?

Kartonpiyer uygulaması, evlerin, ofislerin ve benzeri yerlerin iç mekanlarında gerçekleştirilen bir dekorasyon işidir. Alçı malzeme kaynaklı olduğundan kartonpiyer uygulamasında mutlaka işin uzmanlarıyla çalışılmalıdır. Kartonpiyer malzemelerin uygulanması, çeşitli şekiller verilmesi, tavanda doğru konumlandırılması ve yerleştirilmesi işlerine kartonpiyer işleri denir. Kartonpiyer işlerinde dikkat edilecek birçok nokta vardır. Bunlara bakacak olursak:

 • Uygulama: Kartonpiyer uygulaması ustalık gerektiren bir dekorasyon işidir. Uygulanacak yüzeyin düzenlenmesi, kartonpiyerlerin simetrik ve terazili bir şekilde kesilmesi ve yerleştirilmesi ve doğru konumlandırma bu çalışmada en önemli noktalardır. Bunlara uyulmadığı zamanda yamuk, şekilsiz, hatalı birleşim yapan, kötü görünümlü bir dekorasyonla karşılaşılabilir.
 • Temizlik: Kartonpiyer uygulaması sırasında oluşan şeyler ortamda kir ve pisliğe sebep olur. Eğer oturulan bir eve kartonpiyer uygulatılıyorsa bunu göz önüne almak gerekir.
 • Boya-Badana: Kartonpiyer uygulamasından sonra duvarlar ve tavan boya-badana işine ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple kartonpiyer yaptırdığınız mekan kullanılan bir mekansa öncesinde boya badana masrafı çıkacağını ve bunun için de bir müddet vakit gerekeceğini bilmelisiniz.

Neden Kartonpiyer?

Kimisi iç mekanda sadeliği ister, kimisi süsleme ister. Bazı kimseler iç mekanda göze hoş görünecek detaylarla süslemeler talep edebilir. Bunun için en güzel çözümlerden bir tanesi kartonpiyer işleridir. Kartonpiyer, mekana farklılık katacak, estetik bir dokunuştur. Kartonpiyer uygulaması sadece estetik bir görüntü sağlamaz, aynı zamanda olumsuz görüntüleri de engeller. Kartonpiyer uygulamasını neden tercih etmelisiniz, bunlara bir bakalım:

 • Estetik: İç mekanda estetiği sağlayacak kartonpiyer uygulaması tavandaki boşluğu değerlendirip farklı bir hava kazanmayı sağlar. Özellikle duvar ve tavan birleşimlerine ve aydınlatma elemanlarının etrafına yapılan estetik kartonpiyer uygulaması, tekdüze görüntüyü engelleyip iç mekanda güzel bir görünüm ortaya çıkaracaktır.
 • Hatalı ince işçiliği kapatma: Kartonpiyer uygulaması ile tavanda yer alan hatalı ince işçilik uygulamalarının önüne geçebilirsiniz. Tavan ve duvar birleşimlerinde kötü görüntüler olabilir. Aydınlatma elemanlarının etrafında eskiden kalma izler, görüntüler oluşabilir. Kartonpiyer uygulaması ile bu tip olumsuz görüntülerden kurtulup hem süsleme hem de farklı bir hava katma sağlayabilirsiniz.
 • Dikey Elemanlara Canlılık Katma: Bazı iç mekanlarda kolonlar açıkta kalabiliyor ya da bir kısmı gözükebiliyor. Bu dikey elemanlara kartonpiyer uygulaması yapılarak çeşitli şekiller verilebilir. Sütun şekli örneğin. Bu şekil verilerek, özellikle bir kirişle birleşiyorsa, iç mekanda yumuşak geçişli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Tüm bunları ele aldığımızda kartonpiyer uygulamasının iç mekana farklılık getirdiğini görebiliriz.

Kartonpiyerin Faydaları

Her insan mekanda farklılık ister. Yaşadığı veya çalıştığı ortamlarda farklı görüntüler, yumuşak hatlı geçişler, estetik dokunuşlar isteyen insanlar bu mekanlara kartonpiyer uygulaması yaptırabilirler. Kartonpiyer uygulaması sayesinde keskin kenarlar yumuşatılır, çirkin görüntüler kaybedilir. Kartonpiyer işlerinin faydalarına bakacak olursak:

 • Estetik Görünüm: Kartonpiyer işlerinin en önemli faydası estetik bir görünüm elde etmektir. Duvar ve tavandan oluşan iç mekanda farklılığı tavana uygulanacak kartonpiyerle gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli şekillerle uygulanacak kartonpiyerler sayesinde farklılık kazanacak iç mekanda daha huzurlu ve güzel bir yaşam sürebilirsiniz.
 • Kötü Görüntüleri Gizleme: Her tür ince işçilikte veya mekanın kendisinde bazı hatalar bulunabilir. Örneğin tavanda yer alan perde kornişleri açıkta kaldığında kötü bir görüntü ortaya koyar. Veya birleşim noktaları hatalı işlemlerden kaynaklı girintili çıkıntılı olabilir. Bu durumda kartonpiyer uygulaması yapılarak tüm bu kötü görüntülerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda tavana uygulanacak gizli tavan ışıklarını da kartonpiyer uygulaması ile daha güzel görünümlü bir hale getirebilmek mümkündür.
 • Uygun Fiyat: Kartonpiyer uygulaması iç mekan estetik uygulamalarında en uygun fiyatlı uygulamalar kategorisindedir. Malzemenin kolay elde edilmesi ve üretilmesi ile kartonpiyer uygulamanın kısa sürede tamamlanabilmesi hususlarını ele aldığımızda, iç mekanda farklılık isteyen ama kısıtlı bütçesi bulunan kişiler kartonpiyer tercih ederek iç mekanlarına güzel bir görünüm kazandırabilirler.
 • Rutubet Engelleme: İçeriğindeki alçı malzeme sayesinde kartonpiyer iç mekanda nem dengeleme özelliğine de sahiptir. İç mekanda nemi dengelemek için bir miktar da olsa faydası olan kartonpiyer sayesinde nem dengesi kurabilirsiniz.
 • Uzun yıllar kullanım: Sağlam yapılmış bir kartonpiyer uzun seneler hiçbir bakıma ihtiyaç duymaz. Bu bakımdan, kartonpiyer uygulaması evladiyeliktir diyebiliriz. Uzman kişilerce sağlam bir şekilde yapılan kartonpiyer işleri uzun yıllar boyunca ilk günkü güzelliğini koruyacaktır.

Kartonpiyer İşleri Fiyatları

Kartonpiyer işlerinin fiyatlandırması iç mekanda istenen estetik çalışmanın durumuna göre değişiklik gösterir. Çalışmada ne kadar kartonpiyer kullanılacak, nerelere uygulanacak, duvara veya tavana bir çalışma yapılacak mı, boya ve badana talep edilecek mi, kartonpiyer içine aydınlatma elemanları yerleştirilecek mi gibi birçok soruya verilecek cevaplara göre kartonpiyer işlerinin fiyatlandırılması gerçekleştirilir. Fakat bunlardan daha önemli bir husus, bu çalışmanın mutlaka uzman kişilerce gerçekleştirilmesidir. Kartonpiyer malzemesi hafif ve ucuz gibi görünse de uygulaması oldukça zordur. Duvara ve tavana yapıştırmak, bunun terazisini sağlamak, köşe noktalarını doğru bir şekilde birleştirmek, orta kısımlarda yerleştirilecek kartonpiyerin simetrik bir şekilde uygulanması, dikey elemanlara uygulanacak kartonpiyerin doğru bir biçimde yerleştirilmesi ve tavanla birleştirilmesi gibi hususlar bu işin önemini gösterecektir. Bu bakımdan, fiyatlandırmadan önce uzman kişilerle çalışmaya özen gösterilmelidir.

Bilgin Yapı Dekorasyon olarak birçok konuda hizmet verdiğimiz gibi kartonpiyer işleri konusunda da çalışmalar yapmaktayız. Uzman ekiplerimiz ve tecrübemizle kartonpiyer kurulumu ve uygulaması konularında müşterilerimize en iyi hizmeti vermeye çaba gösteriyoruz. Evine veya işyerine kartonpiyer uygulaması yaptırmak isteyenler için en iyi hizmeti sunan Bilgin Yapı Dekorasyon, uzman kişilerden oluşan ekibiyle hizmet vermektedir. Bizlere internet sitemizden ulaşarak veya bizimle iletişime geçerek kartonpiyer işleri hususunda destek alabilir ve bizden hizmet alabilirsiniz.