Ankara Alçı Ustası

Günümüzde çoğu kişi, iç duvar kaplaması olarak alçıpanın kullanıldığını bilir. En yaygın şekilde kullanılan bu duvar malzemesi, aslında çok eskilere dayanan bir maziye sahiptir. Bununla birlikte alçı, birçok sebepten ötürü, modern evler için, popüler olmaya başlayan bir malzemedir. Stilize tasarımlardan, akustiğe ve daha fazlası için kullanılır.

Alçı Nedir?

İç duvarların, tavan kaplamalarının korunması ve dekorasyonu için kullanılan yapı malzemesi olan alçı, farklı sıva türleriyle kullanılır. Alçı üç farklı türde oluşturulur.

 

  • Kurutulmuş alçı tozu ve su karışımı ile gerçekleştirilir. Mükemmel ses geçirmezliği ve yangın önleme için kullanılır.
  • Kireç sıva, sıva malzemesi su ve kumla karıştırılarak yapılır. Küflenmeye karşı güçlü bir direnç gösterir.
  • Çimento bazlı sıva ise, dış duvarlarda oldukça idealdir. Tüm hava şartlarına dayanıklı şekilde yapılır.

İster yeniden inşa etmek isteyin, isterseniz iç mekanlarda restore yaptırın, evinizin tadilatında ve dekorasyonunda tercih edeceğiniz, Ankara alçı ustası ile çalışmak, doğru tercih olacaktır.

Alçı ile Daha Fazla Tasarım Seçeneği Kullanılabilir mi?

Ev ya da işyerlerinde alçı tercih etmenin en önemli sebeplerinden bir tanesi, alçıpan ya da diğer yapı malzemelerine göre, daha estetik seçeneklere sahip olmasıdır. Boya ya da duvar kağıdıyla yapabilecekleriniz sınırlıyken alçı ile; uygulanan alana benzersiz şekilde derinlik, boyut, renk ve şekil katabilirsiniz.

Alçı ile uygulanabilecekler arasında;

 

  • Dekoratif havalandırma delikleri
  • Dekoratif tavan panelleri
  • Sütunlar ve kemerler
  • Dekoratif şömineler ve daha fazlası uygulanabilir.

İstediğiniz herhangi bir şekle dökülebilen alçı, herhangi bir mimari özelliğe detay eklemek için de oldukça idealdir.

Alçı ile Akustik ve Ses Yalıtımı Sağlanabilir mi?

Evinizde ya da işyerinizde akustik bir alan kazandırmak istediğinizde, alçı sizin için harika bir seçimdir. Düzgünce ve doğru şekilde uygulanan bir sıva kalın olduğunda, daha sağlam ve kaliteli malzeme olduğu için, sesi emmeye başlar. Eğer ev ya da işyerinizde daha fazla yalıtım sağlamak istiyorsanız, hangi oda için tercih ederseniz edin, odalar arasında tam bir ses bariyeri oluşturabilirsiniz. Bunun anlamı; oda içinde ses daha zenginleşirken, oda dışındakilerin de rahatsız olmamasını sağlamaktır. Ankara alçı ustası ile ev ve işyerlerinde akustiği ve ses yalıtımını, üst düzeyde sağlarsınız.

 

 

Alçı Daha Güvenilir ve Dayanıklı Bir Malzeme midir?

Alçıpandan çok daha sert ve sağlam bir malzeme olan alçı, çok uzun yıllar dayanabilecek yapıya sahiptir. Aynı zamanda yangına çok daha dirençli olan alçı, evi daha güvenli hale getirir. Alçının yangına daha dirençli olmasının sebebi; içeriğinde bulunan malzemenin kürlenmiş olmasıdır. Aynı zamanda yangını beslemek için geniş aralıklar bulunmadığı için, alçı içinde daha az oksijen bulunur. Bu yüzden evinizin ya da işyerinizin daha dayanıklı ve yangına karşı dirençli olması için, Ankara alçı ustası tarafından uygulanacak alçıyı deneyimlemeniz, en doğru tercihtir.

Alçı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alçı kullanmanın birçok faydası olmasının yanında, iç tasarımda alçı kullanımı oldukça yükselen bir trende sahiptir. Ancak alçı duvarlar için bazı noktalara dikkat etmek de gerekir.

Alçı kullanırken;

 

  • Ürün asırlarca aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı olmasının yanında, doğru uygulanmadığında, uygulandığı bölgede küçük çatlaklar oluşmaya başlar.
  • Çatlaklar oluştuğunda ise bunun daha kötüye gitmesini engellemek ise zordur.
  • Alçının uygulanması aşamasında ister tadilat için ister yeni bir inşa yapıyor olun, alçı ustalarıyla, uygulamanın yapılması gerekir.

Birçok işyeri ve ev sahibi kişi, şık bir tasarım elde etmek için alçıyı tercih eder. Alçı, profesyonel ellerde yapıldığında, evin her yerindeki dokuya uygun şekilde gerçekleştirilir.

Alçı Her Tür İş İçin Kullanılabilir mi?

Evine tadilat yaptırmak isteyen ya da yeni bir inşaya başlayan kişilerin merak ettiği konuların başında, alçının her tür iş için kullanılıp kullanılamayacağıdır. Ankara alçı ustası; alçı malzemesiyle benzersiz tasarım öğelerini birleştirerek, yaptıkları işi sanata dönüştürür. Alçı çoğunlukla benzersiz mimari öğeleri kullanarak etki yaratmada oldukça etkilidir ve lüks iş alanlarında sıklıkla tercih edilir. Restoranlar, ibadethaneler, hükümet binaları, üniversiteler, lüks mağazalar, alçının kullanıldığı alanlardan sadece birkaç tanesidir.

Tadilat yapmak istemiyorsanız, duvar işçiliğinde potansiyel hatalar bulunuyorsa, alçı uygulamalarınızı doğru şekilde yapmaktan mutluluk duyarız. İşin ne kadar büyük ya da küçük olduğu önemli olmadan; isterseniz ev ya da işyerinizde tadilata kalkışın, isterseniz yeni bir ev inşa etmek isteyin. Benzersiz nitelikleriyle alçıyı kullanmak için, ekibimizin alçı duvarlarınızda harika bir görüntü oluşturması ve uzun ömürlü olmasını sağlaması için, 0507 787 04 75 numaralı telefondan Bilgin Yapı Dekorasyon uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.