Ankara Kartonpiyer Ustası

Duvarlarla tavan arasında geçişi vurgulamak için, dekoratif olarak kullanılan kartonpiyerler, en sade tasarlanmış duvarlara bile bir karakter katar. Zarif kıvrımları ve ayırt edici açılarıyla, etkileyici bir profile sahip olan kartonpiyerler, bir odanın boyunu yükseltmek için idealdir. Uygulamanın doğru şekilde yapılabilmesi için Ankara kartonpiyer ustası profesyonel kişiler tercih edilir.

Kartonpiyer Nasıl Yapılır?

Kartonpiyer; özel kalıplara dökülerek, çabuk donan alçı yardımıyla tel ya da keten ipi kullanılarak, köşelere yapıştırılarak uygulanır. Uygulama yerinde herhangi bir pürüz varsa önce bu pürüzler zımparalanarak yok edilir. Tavan ve duvar bitiş köşelerine yapılan kartonpiyer; duvar düzgün ve pürüzsüz olmasıyla, herhangi bir işlem yapılmadan, direkt duvara yapıştırılabilir.

Kartonpiyer uygulaması yapılarak;

 • Duvar ve tavan köşelerine süsleme amaçlı dekorasyon oluşturulur.
 • Perde önlerine, korniş görünmesin diye uygulanır.
 • Lamba altlarına, göbek yapmak için kullanılır.

Hazır kalıplar halinde dökülen kartonpiyerler; yuvarlak, çiçekli, oval gibi çeşitleri bulunan yapı malzemeleridir. Alçı renginde olan kartonpiyerler istenilen renge boyanabilir. Köşe yerleri açılı olduğu için, açının özelliğine bağlı olarak Ankara kartonpiyer ustası tarafından açının ölçümü yapılarak, kesim işlemi gerçekleştirilir.

Kartonpiyer Çeşitleri Nelerdir?

Hemen her oda için kullanılan kartonpiyerler, farklı çeşitlere sahiptir. Çiçekli, düz, oval, yuvarlak, kare şeklinde çeşitleri bulunur. Ancak kartonpiyerler de kendi aralarında farklı malzemelerden üretilir.

Kartonpiyer çeşitleri arasında;

 • Alçı kaplı köpük
 • Poliüretan köpük
 • Esnek poliüretan
 • Strafor
 • Ahşap
 • Alçı

Evinizde kartonpiyer düşünürken, hangi amaca hizmet edeceği belirlenir. Giriş bölümü, yemek odası, salon gibi yerlerde kullanılabilir. Taç kalıplama çoğu zaman dolapların üstünde, raf şeklinde, iç kapı aralığı gibi yerlere de kullanılabilir.

Kartonpiyer Nasıl Döşenir?

Kartonpiyerler, genellikle bir odanın etrafında, sorun çıkarmayacak şekilde kurulur. Bu uygulama köpük ve alçı süslemeyle yapmak kolay olmakla beraber, derzler dolu olduğu için, mükemmellik istemez.

Kartonpiyer kurulumu yapılırken; standart olarak alçı renginde olan kartonpiyerler, isteğe bağlı olarak boyanır. Boyamı işlemi bittikten sonra, köşe klipsleri takılır ve her duvarın orta noktasına orta klips takılır. Her klips arasında, ortalama 30 cm’lik bir ara bırakılır. Klipslerin geri kalanı ise, odanın çevresi boyunca vidalanır. Klipslerin takılmasının ardından sabitleme işlemi gerçekleştirilir. Kurulumun tamamlanması için ise, köşelerin ve konektörlerin yerine oturtulması gerekir.

Ancak köşeler hiçbir zaman 90 derecelik bir açı oluşturmadığı için, açıya uygun şekilde kesim yapılması gerekir. Bu yüzden Ankara kartonpiyer ustası tarafından, büyük bir dikkatle ölçüm yapılarak, kesim işlemi gerçekleştirilir.

Kartonpiyer Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kartonpiyer kaplama; evinizi daha mükemmel hale getirecek birçok farklı avantajı beraberinde getirir. Aynı zamanda tavanların alçak olması durumunda, tavanları olduğundan daha uzun gösterme özelliğine sahiptir.

Kartonpiyer kullanarak;

 • Doğru şekilde yapıldığında, evinizin değerini artırır.
 • Duvar ve tavanda oluşmuş düzensizlikleri ortadan kaldırır.
 • Eski evlerde tavan ve duvar birleşim yerlerinde oluşan çatlakları örtmede oldukça başarılıdır.
 • Evinize ve tarzınıza uyacak birçok farklı stile sahiptir.
 • Herhangi bir odanın tipine, şekline ve boyutuna göre çok sayıda genişliğe sahip modelleri vardır.
 • Bir odayı mükemmel göstermek için, zarif bir dokunuş sağlar.

Kartonpiyer uygulamaları; duvar ve tavanın kesiştiği alanı temiz tutmaktan daha fazlasıdır. Doğru yapıldığında, odayı daha yüksek gösterirken, duvarla tavan yüzeyinde oluşmuş pürüzleri de yok etmekte için oldukça idealdir.

Kartonpiyer Kaplamanın Maliyeti Nedir?

Kartonpiyer kaplamada, birçok farklı seçenek vardır ve bu yüzden maliyeti çıkarmak oldukça güçtür. Kartonpiyerler fiyatlandırılırken; kullanılan malzeme, kaç m2 için kullanılacağı, işçilik gibi birçok etken baz alınır.

Hangi Tür Kartonpiyeri Kullanılacağı Nasıl Belirlenir?

Hangi tür kart, kartonpiyerin, mekânınız için uygun olacağıyla ilgili olacağı; odanın boyutuna, tavan yüksekliğine göre farklılık gösterir. Yaratıcılığı ön plana çıkarmak için, birçok farklı fırsat vardır. Odanın küçüklüğünü göz ardı ederek tüm dikkatleri yukarı çekmek için, baskı hissi uyandırmayacak kartonpiyerlerin tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında süslü bir kartonpiyer, sadece dikkat dağıtmaya yarar.

Aynı zamanda kartonpiyerler için boya rengini seçerken, tavanın ne kadar yüksek olduğu göz önüne alınır. Bunun yanında duvarlarla aynı renkte kartonpiyerler olması, tavanın daha yüksek görünmesine olanak tanır. Diğer yandan tavan ve duvar boyasından farklı olarak gölgeli boyama tercihi de tercih edilebilir. Kartonpiyer rengine karar verirken, hataya yer vermeyecek şekilde kırık beyaz, klasik nötr renkler ve moda renkler tercih edilebilir.

Bilgin Yapı Dekorasyon Ankara kartonpiyer ustası çalışanlarımız ile tercih edeceğiniz kartonpiyer renklerinde ve çeşitlerinde sizlere yardım edebilir, mekânlarınızın dekorasyonunu için, profesyonel hizmetlerimizden yararlanmak için 0507 787 04 75 numaralı telefon hattımızdan, uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.