Boya Badana Ustası

Boya işleri herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan yapılabildiği için, birçok kişiye cazip gelir. Ancak boya işleri herhangi bir lisans belgesine ihtiyaç duyulmasa da sabır ve en önemlisi el becerisi gerektiren bir durumdur. Bu yüzden ev ya da işyeri mülklerinin kaliteli şekilde boyanabilmesi için, boya badana ustası tercih edilir.

Boya Badana Ustası Nasıl Olmalıdır?

Boya yapmak, binaların ve diğer yapıların iç cephesini ve dış cephesini boyarken, doğru şekilde uygulamayı gerçekleştirmeyi gerektirir. Bunun için bazı becerilere de sahip olunmalıdır.

Profesyonel badana boya ustası;

  • Boya yaparken; fırça, püskürtme aletleri, rulo ve diğer ekipmanların hazır bulunmalı, cila ya da vernik gibi malzemeleri uygulayabilmelidir.
  • Boya yapılacak zemini boya için hazırlamalı ve temizlemelidir.
  • Boya uygulaması yapılacak yüzeydeki tüm çatlakları ve delikleri onarabilmelidir.
  • Boyanın karıştırılması, inceltilmesi, yoğunluğunu ayarlama gibi en ince detayları uygulayabilmelidir.
  • Duvar kağıdını profesyonelce uygulamalı, kesme işlemlerini kaliteli şekilde gerçekleştirmelidir.
  • İskele yapımı ve montajını yapmalıdır.
  • Müşterilerine renk ve kaplamalar konusunda bilgi verebilmelidir.

Profesyonel bir boya badana ustası; gerekli malzemeleri en iyi şekilde kullanırken, boya işlemlerini planlayarak, işini en iyi şekilde teslim edebilmelidir.

Badana Boya İşleri İçin Nasıl Anlaşma Yapılır?

Yaşam alanlarının olduğu kadar işyerlerinin de güzel görünmesi, en önemli önceliğimizdir. Yaşam alanlarında dönemsel olarak birçok uygulama yapılır ve bu uygulamalar ortamın daha güzel görünmesi içindir. Ev ya da işyeri fark etmeksizin, istenen işlemlerin doğru ve titiz şekilde gerçekleştirilmesi, evin tüm işlerinin eksiksiz ve tam zamanında teslim edilebilmesi için karşılıklı güven ve anlayış içinde bir anlaşma yapılır.

Badana boya işlemlerine başlamadan önce;

  • İlk olarak çalışma alanında bir etüt yapılarak, hangi malzemelerin ne kadar kullanılacağına karar verilir.
  • İstenen ekstra işlemler olduğunda, tüm proje için bir planlama yapılır.
  • Yapılan planlamanın, müşteri tarafından onaylanmasının ardından, işlemlere başlanır.

Evi yenilemenin, en kolay yollarından birisi boyamaktır. Ev renginin nasıl seçileceği, herhangi ekstra bir çalışmanın istenip istenmediği gibi birçok detay konuşularak, hatasız şekilde uygulamasına geçilir.

Badana Boya İşlerinde Herhangi Bir Aksaklıkta Ne Yapılır?

Badana boya işleri, ustalık ve beceri gerektirir. Ancak yine bazı durumlarda çeşitli aksaklıklar oluşabilir. Beklenmeyen detaylar ortaya çıktığında, iş bitirme zamanı biraz daha uzayabilir. Boya badana ustası ve ekibinin yaptığı çalışmaların zamanında bitmemesi durumunda ya da herhangi bir aksaklıkta; müşterinin mağdur olmaması ve işlerin bir an önce bitirilmesi için, müşteriyle her zaman iletişimde kalınarak, gerekli tüm bilgiler verilir.

Sadece İç Cepheler mi Boyanır?

Badana boya işleri, çoğunlukla yaz aylarında yapılır. Badana boya işlerine başlamadan önce, ilk olarak sıva işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Gerekli görünen yerlerde astar boyası atılırken, ihtiyaca uygun şekilde tercih edilmiş boyalar ile duvar ve tavanlar, boyanmaya başlanır. Boya işleri sadece iç cepheler için gerçekleştirilmez. Binanın dış cephesi de boyanabilir. Çünkü bir binayı gösteren, dış boyasıdır. Dış boyası ne kadar güzel ve dayanıklı yapılmışsa, iç cephesinin mükemmelliği de o derece yansıtılabilir. Dış cephe boyanırken iskelenin kurulması ve montajının yapılması gerekir. Aynı zamanda dış cephe boyaları, iç cephe boyalarına göre daha farklıdır. Hava koşullarına uygun, dış cephe boyaları ve boyamak için farklı boyama ekipmanları kullanılır.

Badana Boya Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Badana boya işlemleri çok basit görünse de oldukça zahmetli ve zordur. Boyanın yoğunluğunun tutturulması, çatlak ve delik yerlerde gerçekleştirilecek işlemlerin yapılması, tüm hazırlık aşaması, önemli süreçleri kapsar. Aynı zamanda badana boya maliyeti belirlenirken, sadece iç cephe ve malzemeler baz alınmaz. İşçilik, dış cephe mi iç cephenin mi boyanacağı, kaç boya ustasının hizmet vereceği, ekstradan kartonpiyer gibi çalışmaların olup olmayacağı, maliyetin çıkarılmasında etkilidir.

Badana Boya İşleri Kime Yaptırılmalıdır?

Badana boya, çoğu zaman insanların kendi başına yapmak istediği bir durumdur. Ancak kendi başınıza yaptığınız bir badana boya işleminde; yerlerin kirlenme olasılığı çok daha yüksektir. Diğer yandan duvar yüzeyindeki ya da tavan yüzeyindeki hasarların onarılması, hasar onarımı için yapılacak işlemleri sırasını belirlemek gibi birçok farklı işlem, beceri ve ustalık gerektiren konulardır.

Boya yoğunluğunun tutturulabilmesi, hangi bölgelere ne kadar boyanın gideceğini hesaplamak, hangi rengin yaşam alanınızı daha güzel göstereceğinin tavsiyesi almak önem kazanır. Bilgin Yapı Dekorasyon boya badana ustası ve ekipleriyle profesyonel hizmet sunarken, sizin için tüm ayrıntıları gözden geçirerek, en uygun fiyatlarla badana boya hizmetini profesyonel olarak gerçekleştirir. Hizmetlerimizden yararlanmak için tek yapmanız gereken 0507 787 04 75 numaralı telefondan uzman ekibimize ulaşmaktır.