Ankara Fayans Ustası

Ev dekorasyonunuzu mükemmel hale getirecek fayans döşemeler, Ankara fayans ustası tarafından, profesyonel ve kaliteli şekilde gerçekleştirilir. Yaşam alanınızı daha popüler hale getirmek, daha kullanışlı ve modern yapmak için, birbirinden farklı fayans formu kullanılır. En popüler olanları arasında seramik ve porselen karolar vardır.

Duvar Fayansları Nasıl Seçilir?

Duvar ve zemin döşemeleri oldukça farklıdır. Zemin ve duvar fayanslarını seçerken; şekline, boyutuna, dokusuna ve renklerine önem verilir. Birbirinden farklı desen ve tasarıma sahip duvar zemin fayansları bulunur. En yaygın olarak doğrusal döşemeler kullanılır. Karolar, düz çizgiler halinde döşenerek, harç çizgileri bitirilir. Kare ya da dikdörtgen şeklindedir. Elmas döşeme yöntemiyle fayanslar, çapraz olarak döşenebilir. Tuğla döşeme tasarımlarda, dikdörtgen ya da kare fayanslar kullanılır.

Balık sırtı desenli fayans döşemeleri, dikkatli planlama gerektirir ve çarpıcı etki yaratmak için kullanılır. Altıgen döşeme tasarımlarında, altıgen şekilli karolar, çift renk tercihiyle kullanılabilir. Burada önemli olan altıgenin ucunun yukarı bakması olacaktır ki, önemli noktası, altıgenin üstte düz bir kenar olacak şekilde döndürülmesidir. Bu yüzden fayans döşemesi yapılırken, konunun uzmanı profesyonellerden destek alınır.

Yer Karoları Nasıl Döşenir?

Bir zeminin döşenmesi yapılırken, zeminin türü fark etmeksizin, hangi karo tipi seçilirse seçilsin, dekorasyonunuzu yıllarca kullanabilmek ve diğer ev dekorasyonuyla uyum içinde olmasını sağlamak için, profesyonel ustalardan yararlanılır. Yer karolarını döşerken Ankara fayans ustası, merkezi bir noktadan başlayarak, odanın her köşesine doğru ilerleyerek döşemeyi gerçekleştirir. Yapılması gereken ilk işlem, döşenecek alanın hazırlanmasıdır.

Yer karosu döşenirken;

  • Zeminin düz, kuru ve nemden arındırılmış olması gerekir.
  • Yer karosu döşenirken, en doğru yapıştırıcı ürün kullanılmalıdır.
  • Eğer farklı bir fayans ya da döşeme varsa, yeni döşeme yapılmadan önce, zemindeki tüm yapıştırıcının çıkarılması gerekir.

Zemin yüzeyinin üzerinde toz bulunuyorsa, PVA yapıştırıcı kullanılarak astarlama yapılır ve kurumaya bırakılır.

Duvar Fayansları Döşenirken Nelere Dikkat Edilir?

Fayans döşeme işlemleri, yetenek ve ustalık gerektiren işlemlerdir. İster bütün bir banyoyu ya da duş kabini ya da mutfak duvarlarını döşeyin. Her bir işlem için, konusunda uzman ve deneyimli kişilerden yararlanılır.

Duvar fayansları döşenirken;

  • Döşenecek fayanslar belirlenir.
  • Fayans miktarları hesaplanır.
  • Duvar, döşeme yapılması için hazırlanır.
  • Gösterge çubuğu kullanılarak, doğrusal düzlemde karolar hesaplanır.

Duvar ve yer fayansları döşenirken; duvar ve zeminin durumu, derz dolgularının nasıl yapılacağı, fayansların düzgün olması için, doğru şekilde terazi kullanımı gibi birçok önemli faktör bulunur. Bu faktörlerin doğru şekilde kullanılması için Ankara fayans ustası hizmetlerinden yararlanarak, kaliteli hizmet alınır.

Fayanslar Nasıl Hesaplanır?

Döşeme tasarımının seçilmesinin ardından, kaç adet karoya ihtiyaç duyulduğu, basit bir hesaplamayla belirlenir. Duvara ya da zemine döşenecek fayanslar hesaplanırken döşenen alanın boyutu ve fayansların boyutu gerekir.

Fayans miktarının hesaplanması için;

İlk hesaplama yolu; karoların kapsama alanının m2 olarak belirtilmesi gerekir. Bunu hesaplamak için; alan m2 olarak belirlenmiş kapsama alanına bölünür. Uygulama esnasında çatlama ya da kırılma olasılığına karşılık, fazladan %10 ekleme yapılmalıdır. %10’nun hesaplaması için ise kutu sayısı 1.1 ile çarpılır ve en yakın tam sayıya yuvarlanır.

Hesaplamada ikinci yol ise; alanın boyutuna ve karoların boyutuna göre, karo hesaplayıcısı kullanmak ve verilen toplama %10 eklemektir. Fayans hesaplayıcısı kullanılırken; döşeme yapılacak alandaki kapılar, pencere ve sabit dolaplar gibi engeller varsa, gereken toplam sayıdan, kaç tane karo çıkarılacağını hesaplamak için, bu engellerin ölçülmesi gerekir. Her birinin yükseklik ve genişliklerini ölçülür ve belirlenen döşeme sayısı, toplam döşeme sayısından çıkarılır. Bu hesaplamalar çok ince detayları gerektirir ve maliyetin yükselmemesi için, uzman kişilerce yapılması önemlidir.

Fayans Seçimi Nasıl Yapılır?

Taş, ahşap ya da beton olsun, karo stilinin seçimi önemlidir. Fayans stilleri düz kare ya da dikdörtgen karoların ötesinde, döşeme ile yapılabilecek çok fazla şey vardır. Farklı doku, şekil ve tasarımlar oluşturulabilir. Fayansların dokusu dikkate alınması gereken en önemli noktadır. Pürüzsüz karoların temizlenmesi çok daha kolaydır. Bu yüzden banyo ve mutfaklarda ya da koridorlarda, bu tip fayanslar tercih edilebilir.

Döşeme desenleri tercih edilirken, daha planlamacı olmak gerekir. Balık kılçığı ya da tuğla bağ desenlerinden pek emin olamıyorsanız; balık sırtı, balık sırtı bloğu, doğrusal, sepet örgüsü gibi farklı desenler tercih edilmelidir. Evinizde harikalar yaratacak, mükemmel dekorasyon fikirleri için Bilgi Yapı Dekorasyon firmamızda Ankara fayans ustası profesyonellerimiz ile yapacağınız görüşme sonrasında, eviniz için en uygun döşeme türünü seçmenize yardım edebilir, profesyonel ve kaliteli hizmetlerimizden yararlanmak için, 0507 787 04 75 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.